Historia

Pierwsze próby obrazowania stereoskopowego znane już były w szesnastym wieku, kiedy to włoski fizyk Giambattista della Porta w swojej książce z 1593 roku, pisał o tworzeniu iluzji widzenia przestrzennego. Dzieło to uległo zapomnieniu aż do 1838 roku, kiedy to angielski fizyk Sir Charles Wheatstone skonstruował aparat do oglądania obrazów przestrzennych i nazwał go stereoskopem.

1851, Wielka Brytania - publiczna demonstracja  fotografii stereoskopowych podczas Wystawy Światowej w Londynie. Do 1853 roku  w samej Anglii zostaje sprzedanych około pół miliona stereoskopów w cenie poniżej jednego dolara za sztukę.

1861, USA - lekarz, powieściopisarz i poeta Oliver Wendel Holmes konstruuje ręczny stereoskop. Urządzenie pozwala na oglądanie stereopar przez specjalne soczewki połączone z pryzmatami.  Stereoskopy Holmes’a stają się nieodzownym elementem wyposażenia mieszczańskich salonów.
 
1880, Polska - berliński przedsiębiorca August Fuhrmann otwiera we Wrocławiu swój pierwszy Fotoplastikon, następny we Franfurcie nad Menem, a w 1883 roku kolejny w Berlinie.

1922, USA - wytwórnia Perfect Pictures realizuje metodą anaglifową „Power of Love” -  pierwszy film fabularny jednoaktowy z Terrym O'Neilem i Barbarą Bedford w rolach głównych. Jego premiera odbyła się w Ambassador Hotel Theater w Los Angeles 27 września 1922.

1936, Włochy - "Nozze vagabonde" Sante Bonaldo to tytuł pierwszego pełnometrażowego filmu dźwiękowego,nakręconego w systemie wykorzystującym światło spolaryzowane przez Societe Italiana Stereocinematografica w Cinee-Caesar Studios.   

1947, Związek Radziecki - powstaje pierwszy pełnometrażowy barwny film dźwiękowy w 3D - "Robinson Crusoe" Aleksandra Andriejewskiego z Pawłem Kadosznikowem w roli Robinsona i Jurijem Liubimowem jako Piętaszkiem, zrealizowany przez radziecką wytwórnię Sojuzdietfilm.

1952, USA - premiera filmu fabularnego „Bwana Devil” w reżyserii Archa Obolera otwiera „złoty okres” popularności filmu stereoskopowego.

1966, Związek Radziecki - radzieccy naukowcy opracowują Stereo-70. Istota tego systemu polegała na użyciu pojedynczej stereoskopowej kamery, rejestrującej pary klatek 18x26 mm na pojedynczej taśmie 70mm w układzie stereopary.

1969, USA - rekord zysków bije erotyczny film 3D „Stewardesses” w reżyserii Ala Sillimana Jr. Przy budżecie ok. 100 tysięcy dolarów osiąga łącznie przychód ponad 27 milionów dolarów w samej Ameryce Północnej. Film jest wydawany w dalszym ciągu na płytach DVD.

1970, USA - debiut systemu IMAX, doskonałego do projekcji filmów stereoskopowych. Za pierwszy film w technologii nazwanej IMAX 3D uznaje się 11-minutowy dokument Nelsona Maxaa i Romana Kroitora pt. „We Are Born of Stars” z roku 1985.

2009, USA - do kin trafia film Jamesa Camerona „Avatar”. Film częściowo aktorski, częściowo animowany, nakręcony w rzeczywistej technice stereoskopowej 3D święci triufm popularności. Dzieło Camerona staje się najbardziej dochodowym filmem w historii kina.

2011, Polska - z inicjatywy Filipa Trziszki i przy wsparciu Miasteczka Multimedialnego powstaje pierwsze w Warszawie studio stereoskopowe 3D MIND Films Sp. z o.o. Przy zastosowaniu najnowszej technologii stereoskopowej 3D, ekipa studia realizuje najwyższej jakości obraz filmowy i animowany na potrzeby kin cyfrowych, obiektów kultury, eventów oraz telewizji HDTV 3D.